Blogunuzdan Dışarıya Link Verirken Dikkat Edin

Hepimiz bloglarımızda diğer sitelere link veririz.Bazen beğendiğimiz bir makaleye, bazen tavsiye ettiğimiz birsiteye.Ne şekilde olursa olsun bazen blogumuzdan dışarıya giden bu bağlantılar yüzden blogumuz Google tarafından cezalandırılır.
Dışarıya link verirken dikkat edin

Google Blogumu Neden Cezalandırır?

 

Google botları blogunuzu tararken dışarıya verdiğiniz linkleri tespit ederler ve eğer no follow etiketi yoka bu linki takip ederler.Eğer yönlendirdiğiniz sayfa Google’ın istemediği tarzda içerik barındırıyorsa bu durum blogunuzun Google’daki değerini olumsuz etkiler.
Dışarıya link verirken bu tür bir olumsuz durumla karşılaşmamak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır…


1. Link Verdiğiniz Siteyi Kontrol Edin
Link verdiğiniz siteye giderek illegal bir içerik veya script bulundurup bulundurmadığını kontrol edin.


2. Nofollow Etiketi Ekleyin
Eğer link verdiğiniz siteye güvenmiyorsanız linke nofollow etiketi eklemek en pratik çözümdür.


3. Link Satışı Yapmayın
Link satışı site sahiplerinin para kazanmak için sıkça başvurduğu bir yöntemdr ama Google’ı aldatıcı bir hareket olduğun Google’ın hiç sevmediği bir şeydir.


Bu arada bu makaleyi Matt Cutts’ın şu röportajından faydalanarak yazdığımı hemen belirteyim.

31 yorum:

 1. Hocam linke nofollow etiketi nasıl ekleyeceğiz ? Bir örnek link yazar mısınız ? teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Normal link verirken kullandığınız href="http://www.site-ismi.com" kodunun yanına rel="nofollow" komutunu ekleyin.

  örnek

  YanıtlaSil
 3. iletişim bölümünden mail gönderdim.Cevap gelmedi ama kontrol edebilirmisiniz

  YanıtlaSil
 4. Peki hocam linklerin -resimler de dahil- sol tıklandığında aynı sayfada değil de yeni bir sekmede açılması için yapabileceğimiz birşey var mı?Teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. @istanbul airside

  Linkleri yeni sekmede açmak için target="_blank" kodunu kullanıyoruz.

  Şu yazımdaki  link ekleme bölümünde nasıl uygulanacağını yazmıştım.

  YanıtlaSil
 6. peki hocam link engellemenin bir yolu yokmu ?

  YanıtlaSil
 7. Serdar hocam merhaba, sanırım no follow 'u sayenizde öğrendim. Hatta bir deneme yaptım,çalıştı.Benim sorum şu,sitemden çok sayıda harici link vermiş olmam.(site adresim: elyap.blogspot.com)
  Bir seo analizde 700 civarında çıktı:(
  Şimdi eski yazılarıma gidip bu linkleri no follow mu yapsam.Bir de sitemin açıllış hızı kabul edilebilir ölçüde mi? Fikirlerinizi bekliyorum...

  YanıtlaSil
 8. Merhaba çiğdem Hanım,

  Öncelikle dışarıya verdiğiniz her linki nofollow yapmanıza gerek yok.Sadece içeriğinden emin olmadığınız sitelere link verirken nofollow etiketini eklemenizi öneririm.Örneğin beğendiğiniz bir yazıya link vereceksiniz ama sitedeki diğer yazılar illegal içerik içeriyorsa nofollow etiketi ekleyin.

  Sitenizin açılış hızını burada test ettim, fena değil.Açılışı geciktiren bir öğe yok.

  YanıtlaSil
 9. Yanıtladığınız için teşekkürler,no follow yaptığımızda dışarıya link vermiş gibi olmuyoruz sanırım ? Böylece sitemizin harici link sayısı artmaz.Harici link sayısının çokluğu zararlı mı? Ayrıca,sitedeki illegal içerik demekle ne kastediyorsunuz?

  YanıtlaSil
 10. google tarafından yasal olmayan içerikler kastediliyor.Harici linkler sitenize verirseniz siteniz takip edenler dofollow kullandığınızı öğrenir ve yorum yapmak isterler diğer türlü nasıl olsa backlink alamyacağım diye yorum yapmayabilirler.O yüzden dofollow yapacaksanız yorumlarınızı iyi bir şekilde denetlemeniz gerekir

  YanıtlaSil
 11. @Çiğdem dışarıya verdiğiniz linklere nofollow etiketi eklerseniz dediğiniz gibi link vermiş gibi algılamaz Google.

  Harici link sayısının siteye hiçbir zararı yok.Yukarıdaki makalede videosunu paylaştığım Matt Cutts'ı yakından takip ediyorum, tür yazılarını okuyorum.Bu güne kadar böyle harici linklerin zararından hiç bahsetmedi.Ve bu konuda en büyük otorite Matt Cutts'tır.

  İllegal içerikten kastım mp3 paylaşımı, warez yazılım paylaşımı, adult içerik paylaşımı gibi şeyler.

  YanıtlaSil
 12. hocam resim eklerken w3 hatası almamak için vede dısarıya link vermemek için ne yapmamız lazım nofofolow haric mesela baska sitelerde resme tıklayınca kendi sitesinin linki cıkıor bunu nasıl yapabilirz

  YanıtlaSil
 13. Merhaba serdar bey gerçekten faydalı bir yazı olmuş çok teşekkürler. Benim sitemde herşey güzel gidiyordu fakat sonra bazı içeriklerim googlede anahtar kelimeyle birinci sırada çıkarken artık başlığı yazsam bile çıkmıyor sayfalarda.Resimlere filan çok link verdim o yüzden galiba sizce ne yapmalıyım.
  teşekkürler

  YanıtlaSil
 14. hocam çok güzel açıklamışsınız site sahipleri link satıp para kazanacaklarına tanıtım yazısı satmaları daha faydalı olacaktır. iki taraf içinde.

  YanıtlaSil
 15. hocam nofollow eklemediğimiz linkleri kaldırsak düzelir mi hatalar

  YanıtlaSil
 16. Blogger den bloklarimi siteme nasil yonlendiririm

  YanıtlaSil
 17. Acil cevap bekliyorum bilen arkadaslardan

  YanıtlaSil
 18. serdar hocam merhaa öncelikle yazılarınızı severek takip ediyorum.Ben nofollow'u yazılarımda örneğin bloğumdaki başka bir sayfaya link verirken de kullanmıştım.Sorun olur mu?

  YanıtlaSil
 19. @halis
  Hayır sorun olmaz ama kaldırırsanız daha iyi olur.

  YanıtlaSil
 20. Benimde seo analizimde 140 hatta birinde 250 tane dışarıya link verdiğim çıktı oysa blogum daha yeni açıldı ve 3-5 tane epey sağlam forum sitesinin konusuna link var. Diğerleri nereden geldi anlayamadım doğrusu ama heralde bir zararları olmaz...

  YanıtlaSil
 21. hocam, benim aynı içeriğe sahip başka siteden reklam amaçlı normal linkleme ile 300*250 reklam kısmı var tabi bu banclık olarak bakınca rekla aldığımı siteden yüzlerce bağlatı geliyor o siteden reklam alırken nofollow yaparak verse bu bancklik oluşmaz sanırım nasıl yapayım bağlantı durumu nasıl yapayım o zaman...

  YanıtlaSil
 22. tüm dışarıya linkleri nofollow yapmak için kod yokmu? diğer sitelerdeki kodları denedim çalışmadı

  YanıtlaSil
 23. hocam bloga indirme linki koymak istiyorum bildigim kadarıyla google indirme linkine izin vermiyor nofollow bu konuda işe yararmı?

  YanıtlaSil
 24. blog hocaya güvenmek süper bişi hocam benim site fazla index almıyordu dış bağlantıları temizledim oldu teşekkürler

  YanıtlaSil
 25. Mesela yabancı bir siteden makaleyi okuyup kendi yorumunuz ile sitenizde yazdınız. Bu makeleyi aldığım yeri yazımda kaynak olarak belirtsem. Seo açısından zararı olur mu? veya google cezalandırır mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır zararı olmaz. Doğru olan da bu zaten. Ceza söz konusu değil.

   Sil
 26. Çok çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 27. Hocam sitenizde sorunlar var kategorilere tıklayınca boş çıkıyor

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.