Yazının Bir Bölümünü Şifreyle Koruyun

Stumbleupon’u duymuşsunuzdur.İlgi duyduğunuz konularda yeni siteler keşfetmenizi sağlayan güzel bir sosyal mecra.Yine bir Stumbleupon turunda Vincent Cheung isimli Kanada’lı bir bilgisayar mühendisinin sitesiyle karşılaştım.CV’si çok etkileyiciydi.Projelerine göz attığımda ise biz blogcuların işine yarayacağını düşündüğüm JavaScript Encryption and Decryption projesini gördüm ve türkçeleştirip kendi blogumda paylaşmaya karar verdim.

 

Öncelikle bu scriptin ne işe yaradığından biraz bahsedeyim.Herkese açık bir blogunuz var.Ancak yayınlayacağınınız yazının bir bölümünü ya da yazıda geçen bir linki sadece özel kişilerin görmesini istiyorsunuz.Bu script ile korumak itediğiniz bu bölüme bir şifre koyarak sadece şifreyi bilen kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz.Örnek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

Şimdi gelelim bu uygulamayı kendi blogunuzda nasıl kullanacağınıza.

 

1.Adım: Şablonunuzda </head> kodunu bulun ve bunun hemen üstüne aşağıdaki kodu ekleyin.

 

<script src='http://yourjavascript.com/49604241514/bloghocam-sifre.js' type='text/javascript'/>

 

2.Adım: Blogger kumanda panelindenyazınızı oluşturun ve yazının HTML bölümünden şifreyle korumak istediğiniz bölümün kodlarını seçip kopyalayın.

 

Blog Yazılarına Şifre Koymak

 

3.Adım: Şifreleme sayfasına gidin ve Key kutusuna kullanmak istediğiniz şifreyi yazın.Hiçbir butona basmadan Plain Text kutusuna 2.adıma kopyaladığınız kodları yapıştırın ve Encrypt tuşuna basın.

 

Yazıya Şifre Koymak

 

4.Adım: Şifreleme sayfasında oluşturduğunuz HTML Code kutusundaki kodu kopyalayın ve Blogger yazı editörüne dönerek eski kodlarla değiştirin.Son olarak kodlardaki Show encrypted text yazan yeri “Yazının devamını okumak için şifreyi girin” gibi bir metinle değiştirerek yazınızı yayınlayın.

 

Yazıya Şifre Koymak

 

Eski kodlarla değiştirin diye yazdım ama yanlış anlaşılmasın.Şifreleme sayfasında oluşturduğunuz HTML kodunu, Blogger yazı editöründe şifrelemek istediğiniz bölümün HTML kodlarıtyla değiştireceksiniz.Herkese açık olan yazının kodlarını silmeyin.

26 yorum:

 1. Güzel yazı ama yazı şifrelemek hiçte mantıklı değil, okuyucu o yazıyı bırakır gider...Bir Tür Sansür yapmadır..

  YanıtlaSil
 2. İlgililer sevebilir ..
  Blogumda silmeye kıyamadığım(yorumlar sebebiyle)özelleştirmek istediğim postlar için öneriniz ne olur acaba?

  YanıtlaSil
 3. @Değmesin Yağlı Boya
  Özelleştirmek derken neyi kastediyorsunuz?

  YanıtlaSil
 4. Örneğin bazı postları tamamen kaldırmak yerine bir nevi arşivleme göz önünde bulundurmamak gibi bir şey istiyorum..

  YanıtlaSil
 5. Yönlendirme yapabilirsiniz.Birisi o yazının başlığına tıkladığında sizin belirleyeceğiniz başka bir yazıya yönlendirilir.

  YanıtlaSil
 6. Şahane bir fikir!..Ama nasıl yapılabilir bu müsaitseniz izah edebilirmisiniz_?

  YanıtlaSil
 7. Güncellenmiş kumanda panelinde Ayrlar > Arama Tercihleri > Özel Yönlendirmeler > Düzenle > Yeni Yönlendire yolunu takip edin.

  Kaynak olarak hangi yazıyı yönlendirmek istiyorsanız onun adresini /2011/02/yazi.html şeklinde yazın.

  Hedef olarak ise kaynakta belirttiğiniz yazıya tıklandığında hangi sayfanın açılmasını istiyorsanız onun adresini yine /2011/02/yazi.html şeklinde yazın.

  YanıtlaSil
 8. Kumanda Paneli > Ayarlar > Diğer seçeneği ile yapabilirsiniz.

  Ayrıca bu şifreleme tekniği seo açısından çok zararlı sigara gibi.

  YanıtlaSil
 9. Teşekkür ederim Allah razı olsun..son bir şey sormak isterim bunu belirli etikete yapabilirmiyiz?..Mesela Çocuklarım etiketine sahip bir kategorim varsa tamamını yönledirebilirmiyim yoksa tek tek mi yapmalıyım.

  YanıtlaSil
 10. Kaynak kısmına /search/label/etiketismi yazarak yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 11. yine bir şey öğrendik :) teşekkürler

  YanıtlaSil
 12. merhabalar.blogumda sadece 1 sayfaya şifre verebilir miyim?yazıya şifre vermek değil de tek bir sayfaya girişte şifre uygulaması olabilir mi hocam?yardımlarınızı bekliyorum .teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 13. Java script ile sayfaya şifre koymak mümkün.Google'da arasanız onlarca sonuç bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 14. burda anlattıklarınızı sayfaya uyguladım sonuç pozitif çok teşekkürler.hayatımda böyle bir blog görmedim desem yanlış olmaz.

  YanıtlaSil
 15. Güzel bir paylaşım olmuş. Bu konuyu aslında başka bir şey ararken buldum. Aradığım şey blogumda sürekli içeriklerim çalınmakta ve başka sitelerde paylaşılmakta. Yazıların tamamını ya da bir kısmını şifreleyip herhangi bir yere yapıştırıldığında yazının bozulmasını sağlayacak bir kod vs var mı acaba? Kopyalama engeli çağ dışı bir uygulama. Her ne kadar içerik hakkı saklıdır desek de saygısız (sözde) blogcular mevcut. Önerebileceğiniz bir şey var mı acaba?

  YanıtlaSil
 16. @nega
  Aynı problemi ben de yaşıyorum ama şimdilik bir çözüm gözükmüyor. Dediğiniz türde bir uygulama harika olurdu ama öyle bir teknoloji henüz yok maalesef.

  YanıtlaSil
 17. ben wordpress kullanıyorum ama bir türli yapamadım yardımcı olurmusunz

  YanıtlaSil
 18. Süper tamda lazım olan eline sağlık

  YanıtlaSil
 19. valla zıhır gibi yetiştin helal olsun ben denedim benim için önemliydi bazı arkadaşlar ne işe yarar diye düşünedursun ! teşekkürler

  YanıtlaSil
 20. Çok iyi oldu çok işime yaradı, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 21. Peki bunu videoda da uygulayabilirmiyiz. Mesela sadece blog takipcilerinin görmesine izin verecegimiz olabilir mi?

  YanıtlaSil
 22. olmuyor linke tıklaadığımda tepki vermiyor

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.