Fotoblog Oluşturma Rehberi

Son yıllarda dijital fotoğrafçılık insanlar arasında çok yaygınlaşmaya başladı.Herkes elinde makinesiyle gittiği her yerde hoşuna giden şeylerin fotoğraflarını çekiyor ve bunları paylaşmak istiyor.Tam bu noktada devreye kişisel fotoğraf blogları yani fotobloglar giriyor.

 

Fotoblog Nedir?

 

Nasıl bloglar insanların ilgi duyduğu konulardaki düşüncelerini yazdıkları günlüklerse fotobloglar da insanların ilgi duydukları konularda çektiği fotoğrafları paylaştıkları günlüklerdir.Fotobloglar fotoğrag galeri ile karıştırılmamalıdır.Fotobloglarda paylaşılan fotoğraflarla ilgili hikaye ve bilgi de paylaşılabilir.Ayrıca takipçilerden gelen yorumlar olaya interaktivite katar.Bu yönleriyle fotobloglar fotoğraf galerilerinden çok daha dinamiktir.

 

İşte size ilham verebilecek dünyaca ünlü bazı fotobloglar:

 • The Big Picture
 • 50mm
 • Sacbee
 • Pdn Photo Of The Day
 • Tristian Campbell Photography

   

  Fotoblog Nasıl Oluşturulur?

   

  Verdiğim örneklerdeki bloglar kendilerine özel bir içerik yönetim sistemine sahipmiş gibi gözükebilir ancak Blogger, Wordpress ve Tumblr’a özel fotoblog temaları yükleyerek ücretsiz ve kolay bir şekilde kendi fotoblogunuzu oluşturabilirsiniz.

   

  Blog Hocam’da Blogger ağırlıklı bilgiler paylaştığım için fotoblog oluşturmak için Blogger kullanmanızı önereceğim.Şimdi adım adım fotoblog oluşturmaya başlayalım.

   

  1. Blogunuzun ismini belirleyin.

  2. Belirlediğiniz isimle yeni bir blog oluşturun.

  3. Oluşturduğunuz bloga ücretsiz fotoblog temalarından birini yükleyin.

  4. Fotoğraflarınızı blogunuzda paylaşın.

   

  Ücretsiz Fotoblog Temaları

   

  Üçüncü adımda blogunuza ücretsiz bir fotoblog teması yükleennizi söyledim.”Peki ücretsiz fotoblog temalarını nereden bulabilirim?” diye soruyorsunuz beğendiğim bazı fotoblog temalarını paylaşayım.

   

  Lugada

  Lugada Fotoblog Tenası

  Demoİndir

  Deposit Photos

  Deposit Photos Fotoblog Teması

  Demoİndir

  Blissful Blog

  Blissful Blog Fotoblog Teması

  Demoİndir

  MyFolio

  MyFolio Fotoblog Teması

  Demoİndir

  Gallery Hex

  Gallery Hex Fotoblog Teması

  Demoİndir

  Photos BlogX

  Photos BlogX Fotoblog Teması

  Demoİndir

   

   

  Bir Fotoblogda Dikkat Edilmesi Gerekenler

   

  Normal bloglarda dikkat edilmesi gereken pek çok şeyi daha önce defalarca yazdım.Fotobloglarda içeriğin temeli metin yerine fotoğraflar olduğu için dikkat etmeniz gereken başka şeylerde var.Kısaca bunlardan bahsedecek olursak:

   

  1. Fotoğraflar için SEO

   

  Fotoblogunuza organik trafik sağlamak istiyorsanız bunları arama motorlarına uygun şekilde optimize etmelisiniz.Bunun için fotoğraflarınızın dosya ismini anlamlamı birşeyler yazmalı ve her fotoğrafınıza title, alt taglerini eklemelisiniz.

   

  2. Filigran

   

  Fottoğraflarınıza bir köşesine görüntüyü bozmayacak şerkilde filigran yeni watermark ekleyerek fotoğraflarınızın paylaşılması durumunda kaynağın siz olduğunu herkese gösterbilir bu sayede ziyaretçi trafiğinizi ve popülaritenizi arttırabilirsiniz.Daha önce fotoğraflara filigran ekleminin en kolay yolunu anlatmıştım ancak fotoblogların çok daha profesyonel araçlara ihtiyacı olduğunu söylemeliym.

   

  3. Sosyal Ağlar

   

  Çektiğiniz fotoğrafları aynı zamanda Flickr, Pinterest gibi fotoğraflarla ilgilenen kişilerin yoğun olduğu sosyal ağlarda paylaşarak hem yyeni tkipçiler kazanabilir hem de kişisel markanızı yaratabilirsiniz.

   

  Benim fotobloglarla ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.Konuyla ilgili düşünce ve sorularınızı yorum formundan iletebirsen sevinirim.

 • 9 yorum:

  1. Bana göre bloggerda fotoblog seceneği çok az

   YanıtlaSil
  2. Blogger'ın dinamik şablonlarından da fotoblog yapılabilir aslında.Fotoblog'un yerini tutmasa da ondan aşağıda kalmaz.Zaman kaybı bizce.

   YanıtlaSil
  3. On numara oldu bu işte :) Emeğinize sağlık hocam.

   YanıtlaSil
  4. Serdar hocam tatilde galiba. Konu yayınlanalı on gün olmuş :)

   YanıtlaSil
  5. @Ecmain blog
   Döndüm tatilden :)

   YanıtlaSil
  6. blog oluşturmaya yeni başlamış biriyim ama fotoblog hoşuma gitti, bunu yapacağım paylaşım için teşekkürler.

   YanıtlaSil
  7. fotoblog temasını yüklemeyi başaramadım..yardımcı olurmusunuz...verdiğiniz örneklerden indirdim....

   YanıtlaSil
  8. İlgi alanım olan Foto Bloglar ilgili bu bilgilendirici ve faydalı paylaşımınız için teşekkürler..

   YanıtlaSil
  9. Cok faydali bir anlati oldu cunki elimde cok fazla foto var ve boyle bir sey yapmaliyim bugun itibari ile basliyorum Serdar Hocam tesekkurler.
   http://gercektarihdeposu.blogspot.com

   YanıtlaSil

  Blogger tarafından desteklenmektedir.