Hakkımda
Merhaba ben Serdar,Serdar Kara

Blog Hocam’ın kurucusu ve tek yazarıyım (konuk yazarlar hariç). Blog yazarlığına dair bildiğim, gördüğüm, duyduğum, okuduğum, öğrendiğim şeyleri blog yazarlığına ilgi duyan kişilerle paylaşmak amacıyla 2011 yılının Şubat ayında kurduğum Blog Hocam’a hoşgeldiniz.

Ben Kimim?


Öncelikle size kendimden bahsedeyim. 1984 İstanbul doğumluyum. İstanbul Maltepe’de doğup büyüsem de şartlar beni İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna attı. 2009 yılından beri Beylikdüzü’nde yaşıyorum. Evliyim ve bir oğlum var.

Eğitim hayatımdan kısaca bahsedecek olursam ilk ve orta okulu Maltepe Feyzullah İlköğretim Okulu’nda okudum. Liseyi yatılı olarak İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra lisans eğitimim için Ankara’nın yolunu tuttum. ODTÜ Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Son olarak Avustralya University of Sydney’de MBA maceram oldu.

İş hayatına otomotiv sektöründe  kurumsal bir firmada kalite kontrol mühendisi olarak giriş yapsam da mesleğimi uzun süre icra edemedim. Öğrencilik yıllarından beri peşimi bırakmayan girişimcilik tutkusu ailemin de desteğiyle vücut buldu ve ağabeyimle birlikte fuar stand ve organizasyonları yatığımız küçük bir şirket kurduk. Yaklaşık 3 sene sonra karşıma çıkan bir fırsat girişimci ruhumun fitilini tekrar ateşleyince ağabeyimden ayrılarak endüstriyel inşaat sektöründe kendi şirketimi kurdum. Halen kurumsal firmalara müteahhitlik, mühendislik ve tedarikçilik hizmetleri veren şirketimin başındayım.

Hakkımda sayfasını ziyaret ettiğinizegöre bu blogun yazarı hakkında daha fazlasını merak ettiğinizi düşünüyorum. O halde biraz da özel hayat ve ilgi alanlarıma değineyim.

Kitap okumadan geçirdiğim bir günüm yok sayılır. Tür ayrımı yapmam. D&R indirimlerini takip edip çok satan kitapları türüne pek bakmadan alır okurum. Ve kitaplarımı kimseyle paylaşmamak gibi kötü bir huyum var.  Okuduğum her kitap kütüphanemde durmalı.

Beşiktaş benim için tutku. Artık tribünde izlemeye pek fırsat bulamasam da TV’den mutlaka takip ederim. 10-0’lık Adanademirspor, 3-0’lık Barcelona, 2-1’lik Liverpool (desibel rekoru), 4-3’lük Fenerbahçe gibi deplasmanı (Pancu kalede) gibi Beşiktaş tarihine geçen çoğu maçta tribünde olmam da benim şansım sanırım :)

AVM’lerde dolaşmaktan nefret ederim. Giyim alışverişimi son birkaç yıldır online olarak yapıyorum. Çoğu zaman ona da gerek kalmıyor, evlendiğimden beri eşim benim yerime o işle ilgileniyor sağ olsun.

Tam bir hayvan severim. Bugüne kadar köpek, kedi, muhabbet kuşu, balık, kaplumbağa gibi pek çok hayvanla evimi paylaştım. İleride bahçeli müstakil bir evim olursa bahçeyi hayvanlarla doldurmak gibi bir hayalim var. He bu arada asla petshoptan satın almam. Barınaklarda bakıma ihtiyacı olan o kadar güzel hayvanlar var ki.

Annem sarımsak denen bitkinin anavatanı olan Taşköprü’lü olmasına rağmen sarımsak hayatta en nefret ettiğim şeylerden biridir. Bu nedenle ev dışında yemek yerken oldukça zorlanıyorum. Malum bizde çoğu yemekte kullanılır sarımsak.

Girişimci yanımdan bahsetmiştim. Fuar gezmeyi, sektörümle ilgili yeni ürünler, yeni teknolojiler keşfetmeyi severim. Sürekli bayilik ve distribütörlük peşinde koşarım. Dış cephe yalıtımı, enerji kimlik belgesi, modüler bölme, ofis mobilyaları gibi alanlarda bayiliklerim var.

Alkol ve sigara kullanmam ama nasıl olduysa son 2 senedir nargile içmeye başladım. Haftada 2-3 gün arkadaşımın cafesine uğrar orta Türk kahvesi ile fındık-hindistan cevizi tütün karışımı nargileyi, şişesine süt koyarak içerim.

Hakkımda biraz daha bilgi edinmek isterseniz burada, burada, burada ve burada benimle yapılmış röportajları okuyabilirsiniz.

Şimdilik hakkımda anlatabileceklerim bu kadar. Bu bölümü sürekli güncellemeyi düşünüyorum. Aklınızda bulunsun :)
Blog Yazarlığı Maceram


mIRC, ICQ gibi mesajlaşma uygulamalarının popüler olduğu, MSN’in yeni yeni tanınmaya başlandığı lise yıllarımda, yaşı 30 üstü olanlar bilir Geocities, Tripod gibi web sitesi oluşturmanıza olanak sağlayan siteler vardı. Benim ilk website denemelerim de Geocities üzerinde olmuştu. Frontpage ve biraz HTML bilgisi ile Geocities uzantılı kişisel bir site açmıştım.

Üniversite’de işi biraz daha ilerleterek ODTÜ Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Kulübü bünyesinde ASP dilinde programlanmış bir portal kurduk. İlk ciddi içerik çalışmalarım da bu portal üzerinde başladı. Şimdi düşündüğümde o yaptığımızın bir nevi blog yazmak olduğunu anlıyorum ama o dönem tabi hayatımızda blog diye bir kavram yoktu.

Bloglarla asıl tanışmam ise MBA için gittiğim Avustralya’da oldu. Kaldığımız yurtta farklı milletlerden insanlar vardı. Onlardan kültürlerine, yaşam tarzlarına dair pek çok şey öğrendim. Fakat beni en çok etkileyeni blog yazarlığı yapanlardı. Bizde internet emekleme dönemini yaşarken onlar her ihtiyaçlarını internet üzerinden karşıladıkları gibi blog yazarak ciddi gelirler de elde ediyorlardı. Nereden bilebilirdim blog, afffiliate, content, marketing gibi kavramların bir daha hiç çıkamamak üzere hayatıma gireceğini.

Ben de o dönem teknoloji ağırlıklı bir blog açtım. Her genç gibi ben de o zamanlar teknolojik ürünlere meraklıydım ve aldığım, incelediğim ürünlerin tanıtımlarını yapıp affiliate linkleri üzerinden satış sitelerine yönlendirerek para kazanmaya başladım.
Blog Hocam Hakkında


Pılımı pırtımı toplayıp İstanbul’a döndüğümde yazmanın, paylaşmanın eksikliğini hissetmeye başladım ve bir blog açmaya karar verdim. Bu kararı verdiğim 2011 yılında az sayıda Türkçe blog olmakla birlikte blog yazarlığı kavramı pek yaygın değildi. Ben de blog yazarlığı hakkında bir şeyler yazmanın keyifli olabileceğini düşünerek Blog Hocam’ı açtım.

Amacım hem öğrenmek, hem öğretmek. Bu nedenle Blog Hoxam’da yayımlanan yazıların neredeyse tamamı bilgi ve gözeme dayalı yazılardır.

Blog Hocam yeni blog açmak isteyenlerden mevcut blogunu geliştirmek isteyenlere, blogundan para kazanmak isteyenlerden popüler bir blog yazarı olmak isteyenler her seviyede kullanıcıya hitap etmektedir.

Kısaca Blog Hocam isminin hikayesinden de bahsetmek istiyorum. Genel kanı kendime blog hocası yakıştırması yaptığım yönünde olsa da burada hoca olan bu blogun ta kendisi. Bu siteyi ilk kurduğumda yıllar sonra oluşacak arşiviyle müthiş bir bilgi kaynağı haline dönüşeceğini düşünerek siteyi bir blog öğreticisine benzetmiş ve Blog Hocam ismini koymuştum. Yani hoca olan ben değilim, bu sitenin ta kendisi.

Bu vesile ile bilmenizi isterim ki benden sonra mantar gibi türeyen "o hocam, bu hocam, şu hocam" gibi sonuna hocam kelimesi konularak açılan hiçbir siteyle alakam yoktur.


Ayrıca buradan Bilgi Eksenim’in Blog Hocam hakkında inceleme yazısını okuyabilir, buradan ise Blog Hocam’ın kurulduğu günden itibaren hangi temaları kullandığını görebilirsiniz.

Blog Hocam Hakkında Yazılanlar

Aşağıda çeşitli sitelerde Blog Hocam ve şahsım hakkında yazılan bazı yazıları okuyabilirsiniz:


Blogumu açtığımda blogun B'sini bilmiyordum ki hala da bilmiyorum. Neyse ki bir şeyler araştırırken Blog Hocam'a rastladım... Bu sefer de ne anlatıldığını bile anlamadığımı farkettim. Blog Hocam, cevap alabileceğimden bile umutlu değilken soruma dakikalar sonra cevap verdi. Anlamayınca da büyük bir sabırla açıkladı. Bu gerçekten kıymetli bir hizmet, Blog Hocam 'a teşekkür eder ve bu işe yeni başlayanlara şiddetle tavsiye ederim. Site ismini fazlasıyla hakediyor bence.


Uzun zamandır çözemediğim daha doğrusu başaramadığım bir sorun vardı; blogumu takip edemediğini defalarca belirten sevgili dostlarım var ve ben ne kadar uğraştıysam bir türlü çözüme ulaşmamıştı bu sorun, yaklaşık 1 saat önce sevgili blog hocam'ın konularını gözden geçirirken neden bu konuyu danışmıyorum ki sorusunu sordum kendime ve hemen kendisiyle iletişime geçtim, sağolsun hızır gibi yetişti :) blogumdaki sorunu çözmeme yardımcı oldu ve ben şu anda çok mutluyum. Blogumu takip etmek isteyen tüm dostlarımı sevgi ile, tüm kalbimle bekliyorum. Küçük bir çocuk gibi sevinmeme sebep olan blog hocam Serdar bey'e çoook çooook Teşekkür ediyorum. Desteğiniz beni çok mutlu etti :) Tekrar Teşekkür ederim.


Belki çoğu blogcunun yakından tanıdığı blog hakkında faydalı yazılar ve eklentiler paylaşan bir blog.Benimde bir çok konuda ve eklentide bu blogdan hatırı sayılır bir fayda sağladığımı itiraf etmem gerekir. Bu nedenle kendisine teşekkür etmek adına bir yazı hazırlamaya karar verdim. Serdar bey (blog hocam ın yazarı) blog da kullandığı sade tasarım, anlatım dili ve yardım konusundaki hassasiyetiyle dikkat çeken bir blog yazarı. Kendisine başarılarının devamını diliyorum.


Gün geçtikçe yaygınlaşan Sosyal Medyanın bir kazanç ve bir bilgi kaynağı olan bloggerlar üzerinde araştırmalar yapıyorum. Blog Hocam bu alanda takipçisine aydınlatıyor. Blog Hocam, adlı site çeşitli yönleriyle takipçi kitlesine neyi aradığının sorusunu cevabını vermekle birlikte, araştırmacılarına faydalı, etkili ve etkin olabilme yöntemlerini sunuyor. Okuyucu odaklı oluşu site sayfası gezginleri için başta güvenilirlik açısından olumlu izler bırakıyor dolayısıyla bu da içeriği konusunda bizlere 'objektif ' davrandıklarını açıkça gösteriyor. Site haritası üzerinde dolaştığımda örneklerinin dışında geri bildirim ve etkileşimsellik açısından önde oldukları fevkalade ortada bunu kabul edebilirim. İletişim de geri bildirimin önemli olduğunu bilmekle bu işin blog gibi yazımsal ve yüz yüze iletişimin olmadığı mecralar da yaygın olması 'Blog Hocam' sayfasının profesyonel bir çalışma hayatı içinde olduğunu gözlemlemekteyiz.


Türkiye alexa sıralamasında 2.800. sırada yer alan bloghocam, Türkiye’nin ilk blog siteleriden bir tanesi. Bloghocam bir çok blogcuya öncü, bir çok blogçunun ilham kaynağı olmuş, öncelik olarak insanlara yardımcı olma düşüncesini benimseyip bu yola çıkmış, blogger camiasının en top sitelerinden bir tanesi.


Bloghocam bir blog nasil olmali,ilk kurulumdan baslayarak taki blogunuzdaki eklentilere kadar size her konuda yardim edebilecek bir blog adi ustunde bloghocam gercekten bu konuda yeterli gordugum bir blog sahibi Serdar kaya beyle bir kac kez yasiztim tabiki blogumdaki sorunlardan dolayi bilgi almak icin inanin en az 10 bloga yazdim bu bloglarda isim yapmis ama adlarini tabiki yazmayacagim bloglar ne yazikki yanit alamadim ama Serdar bey gercekden herdefasinda geri donup cevap veren blogu ve takipcilerine gercekten hem saygi duyan ve yardim eden bir insan bu yuzden kendisini tebrik ediyorum


4 sene önce blogger ile tanıştığımda takip etmeye başlamıştım. Serdar ağabey (Ağabey diyorum çünkü hem benden büyük hemde saygı duyduğum bir kişilik.) işinde tam bir ustadır. Aradan yıllar geçmesine rağmen aynı düzen ve istikrarla büyümeye devam etmektedir. 4 Sene önce kullandığı o göz alıcı Turuncu Tema okuyucularının o kadar dikkatini çekmiş olsaki Google’a “Blog Hocam” yazınca hemen “Blog Hocam Teması” önerisi çıkıyor.


Blog Hocam’ı sadece keyif almak, etkili blog yazma konusunda insanlara yardımcı olmak ve kendini geliştirebilmek amacıyla oluşturan Serdar KARA, aynı zamanda bloğunu pazarlama aracı olarak kullanabilmeyi başararak 5000’den fazla takipçisiyle yoluna devam etmektedir. Ayrıca yazdığı yazıların bir günde 10000 görüntülemeye ulaştığı da bilinmektedir.


2013'ten beri düzenli bir şekilde takip ettiğim BlogHocam, Serdar Kara tarafından kurulmuştur. Serdar Kara yorumlarda aktif olarak herkese yardımcı olmaya çalıştığı için gönlümü kazanan bir blogger'dır. 2013 yılında ilk olarak basit bir Blog eklentisi için sitesine denk gelmiştim o günden beri çeşitli eklenti ve makale için sık sık sitesini ziyaret ediyorum. Makaleleri oldukça bilgilendiricidir. Tabi son dönemlerde çok sık yazı girmiyor, yazıların tarih olarak aralıkları çok uzun sürüyor ama haftada en az 4-5 defa girip kontrol ettiriyor kendisini. Her ne kadar mail ile takip etsemde siteye girmeden içim rahat etmiyor gibi hissediyorum artık. Aklınıza blog hakkında ne takılırsa çekinmeden sorabileceğiniz düzeyde kaliteli bir kişidir.


Bugün bu güzel övgüleri alıyorsam, arkasındaki yegane destekçim Sevgili Blog Hocam Serdar Kara sayesindedir. Bu süreçte bana kendi tasarımı olan sementit uygulamasını kullanmama izin vermekle kalmayıp, şablonu bloguma nasıl yükleyeceğimden tutun da, kişisel ayarlarımı nasıl yapacağıma kadar her konuda destek verdi. Israrla ama çekinerek yazdığım maillere, hiç sıkılmadan detaylı yanıtlar yazdı.


Uzun zamandan beri blogumdaki aksaklıkla uğraşıyordum, blogger arkadaşlardan 2-3 kişiye sordum ne yaptıysam/yaptıysak olmadı. Geçen akşam yine neler olup bitmiş diye bloglar arası gezinirken farkettim, http://bloghocam.blogspot.com/'u. Çok geç saatti, üstüne bir de Simav'daki depremin etkisiyle sarsılınca korktum, bıraktım internette dolaşmayı:))Ertesi gün bloghocam'a gönderdiğim maile hemen cevap geldi ve birkaç maille sorunumu giderdi, sağolsun. Yeni bir blog, fakat içinde herkesin faydalanabileceği bilgilerle dolu, hatta dopdolu. Yardımlarından dolayı bloghocam'a çok teşekkür ediyorum ve blog camiasına hoşgeldin diyorum.


Blog Hocam, Serdar Kara tarafından hazırlanan bir blog. Blog Hocam'da Serdar Kara bizlerle bloglar ve blog yazmayla ilgili pek çok konuda yararlı paylaşımlar yaparak, kendi bloglarımızı gerek tasarım olarak, gerek içerik olarak ve gerekse blogumuzun trafikleriyle alakalı olarak sürekli geliştirmemize yardımcı oluyor. Özellikle Blogger kullanarak blog hazırlayan blogcular için biçilmiş kaftan. "Acaba şunu nasıl yaparım?" veya "Bu konuda ne yapmalıyım?" tarzı pek çok soruyu Blog Hocam'da bulmak mümkün. Bloglar ve blogger ile ilgili takıldığınız bir nokta varsa, Blog Hocam'da arayın işinize yarayan bir bilgiye mutlaka ulaşırsınız. Kendi tanımımla, tüm blog yazan arkadaşların incelemesi gereken "yararlı bilgi deposu" bir blog, Blog Hocam.


Sevgili Serdar bey büyük bir sabırla tüm sorularımı yanıtladı yanlışlarımı düzeltti ve hala bitmek bilmeyen sorularımı en kısa sürede yanıtlayarak bana ışık tutmakta. İlk yanıt aldığımda çok şaşırmıştım o kadar çabuk geri döndü ki ve üstüne sabırla tek tek yazdı nasıl bir yol izlemem gerektiğini inanın şaşırdım malum günümüz dünyası çıkar dünyası ve kendisi hiçbir ticari kaygı gütmeden bu yardımları gönülden yapıyor . Misyonuyla bağdaşan bir blogger kendisi gerçekten daha iyi bloglar için uğraşıyor anlatımı bir o kadar yalın . Keşke desteklense böyle insanlar sağlam platformlar tarafından ... Blogumda zamanla göreceğiniz güzel değişikliklerde kendisinin emeğinin payı büyüktür , teşekkürler Bloghocam iyi ki varsın :)


Bugün hala yazmaya çalıştığım blogum Serdar (Bloghocam) sayesinde bugünkü duruma geldi. İnternet ortamında sorununuz olduğunda kimse geri dönmüyor veya çok geç geri dönüyor. Ben şimdiye kadar bu kadar hızlı geri dönüş yapan kimseyi görmedim. Sadece geri dönmekle kalmayıp sorunları çözmeme yardım ediyor. Blogunda, bir blog için öğrenmeniz gereken her şey ile ilgili bilgi bulmak mümkün. Üstelik son derece anlaşılır bir biçimde. Eğer anlamadıysanız ve tekrar sorduysanız da hemen geri dönüyor. Buradan, blogumu bu hale getirmemde büyük pay sahibi olduğu ve ne zaman başım sıkışsa yardımını esirgemediği için kendisine çok teşekkür ediyorum…


Blog Hocam blog yazmaya yeni başlayan birçok kişi için bir öncü bir rehber olmuştur her zaman. Bir bloğun nasıl olmasıyla ilgili tüm soruların cevabını Blog Hocam 'da bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra temaları, eklentileri, ve içerikleri ile bloğunuzu güzelleştirmek ve bizlere yardımcı olmak için açılmış bir kurum gibi geliyor bana :) Hocamızın paylaştığı her yazıyı mutlaka okumanızı öneririm çünkü her yazıda aslında bizim bir işi nasıl yapmamız gerektiğinden, nasıl sonuçlar alabileceğimizden bahseder ve bundan karlı çıkacak gene bizler oluruz. Şahsım adına katkılarından dolayı Blog Hocam " Serdar KARA"ya bir teşekkürü borç bilirim.


BlogHocam'ı seviyorum. Çünkü özgün. Her yazısında bir başarı, bir bilgi seziyorum. Yazılarıyla, yorumlara verdiği hazır cevaplarla, bilgisiyle herkese örnek olmuştur. Bana da! Yazdığı yazılardan bir kaçını okusanız, bir daha bırakamayacağınız, bilgi dolu bir blog. Belki de bir çoğumuz -bende dahil- blog açmayı, blog yazarı olmayı BlogHocam'dan öğrenmiştir. BlogHocam'ı ziyaret etmenizi ve yazılarını okumanızı sizlere tavsiye ederim. BlogHocam herşeyiyle bize örnek olmayı başarmıştır. BlogHocam'ın kurucusu Serdar Kara'ya sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim.bloghocam.blogspot.com.tr Serdar Kara’nın okuduklarını, gezdiklerini, yaşadığı deneyim ve tecrübelerini özetleyip okuyucularına aktardığı bir mekan. Google’da bir arama sonucu tesadüfen karşılaştığım, 2012’den beri yazılarını okuduğum ve içeriklerini merakla takip ettiğim blog yazarlarından.İletişim

Vakit ayırıp bu sayfayı okuduğunuz için teşekkür ederim. İletişim sayasındaki iletişim kanallarından herhangi birini kullanarak bana istediğiniz konuda mesaj gönderebilirsiniz. Mesai gün ve saatleri içerisinde, zamanım elverdiği ölçüde mesajlarınıza cevap vereceğimden şüpheniz olmasın.

Blog Hocam’da yapılan güncellemelerden haberdar olmak ve benimle iletişim kurmak için aşağıdaki sosyal ağlarda takip edebilir veya e-posta abonesi olarak yeni bir yazı yayımlandığında yazının mail adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

       Kalın sağlıcakla!


4 yorum:

  1. web sitenizi beğeniyle takip ediyorum yeni blog yazarlarına güzel örnek oldunuz başarılarınızın devamını dilerim.

    YanıtlaSil
  2. İyi'de sıfırdan bilgisi olmayan burası gibi tema yapamayın kişilere yardımcı olmak adına yazdığın yazı senin kapasiteli biri olduğunu gösteriyor.

    YanıtlaSil
  3. kocam 12 yıldır birlikte olduğumuz ve 3 güzel çocuk sahibi olduktan sonra evliliğimizden bıktığını söyleyerek beni terk etti, bu benim için sürpriz oldu çünkü kocam bana ve çocuklara karşı şefkatli ve sevgi dolu bir adamdı. bu yüzden onun hakkında iyi ifadeler okuduktan, evlilik sorunları yaşayanlara nasıl yardım ettiğini okuduktan sonra yardım için Dr Ajayi ile temasa geçtim, evlilik sorunumu Dr Ajayi'ye bir hafta açıkladıktan ve bana yapmamı söylediği her şeyi yaptıktan sonra, kocamın geri dönmesi benim için en büyük sürpriz oldu. Üç aylık ayrılığın ardından eve döndüm. Yeniden mutlu bir kadınım. İlişki sorunlarınızı veya hayatta sizi rahatsız eden herhangi bir şeyi çözmek için güçlü bir ruhani adamın yardımına ihtiyacınız varsa, kalıcı bir çözüm için Dr Ajayi ile telegram /Whatsapp : +2347084887094 veya E-posta : drajayi1990@gmail.com ile iletişime geçin.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.