Misafir Blogculuk
Merhaba,

Blogunuzu geniş kitlelere tanıtmak mı istiyorsunuz? Ziyaretçi sayınız düşük ve artırmak mı istiyorsunuz? SEO çalışmalarınız kapsamında kaliteli backlink mi kazanmak istiyorsunuz? O halde misafir blogculuk tam size göre. İlginizi çektiyse yazıyı okumaya devam edin.


Misafir Blogculuk Nedir?


Misafir blogculuk, diğer bir deyişle konuk yazarlık başka bir misafir konuk olarak orda kendi ürettiğiniz içeriğin yayımlanmasıdır. Kendi oluşturduğunuz ve daha önce başka bir yerde yayımlanmamış olan bir içeriği misafir olacağınız başka bir bloga gönderirsiniz. Eğer gönderdiğiniz içerik uygunsa ve yayına alırsa pek çok kazancınız olacaktır. Neler mi? Okumaya devam edin.

Misafir Blogculuğun Faydaları Nelerdir?


- Backlink: Gönderdiğiniz yazının içerisinde ve yazının başında ya da sonunda yer alan yazar künyesi kısmında blogunuza izin verilen sayıda link ekleyebilirsiniz. Böylece doğal ve kaliteli backlink kazanmış olursunuz.

- Yeni Okurlar: Hedef kitlenizin takip ettiği popüler bloglara misafir olarak o blogun kitlesine kendinizi tanıtabilir, yeni okurlar ve takipçiler kazanabilirsiniz.

- Trafik: Yukarıda da bahsettiğim gibi yazınızda blogunuza vereceğiniz linkler sayesinde ziyaretçi trafiğinizi yani hitinizi artırabilirsiniz.

- Network: Misafir olmak istediğiniz blog yazarlarıyla kuracağınız iletişim sayesinde networkünüzü yani online sosyal çevrenizi genişletmiş, yeni blog yazarları ile tanışmış olursunuz.
Neden Blog Hocam’a Konuk Yazar Olmalıyım?


- 2011 yılında açılan Blog Hocam ilk günden itibaren güncelliğini ve kalitesini koruyan, blog dünyasında oldukça tanınan, popüler ve saygın bir blogdur. Blog Hocam’da yayımlanan bir yazı RSS, e-mail ve GFC ile Blog Hocam’ı takip eden düzenli okurların yanı sıra sosyal medya takipçilerine de ulaşır.

- Blog Hocam; arama motorları için optimize edilmiş, SEO için önem arz eden pek çok değeri yüksek, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan bir blogdur. Bu nedenle Blog Hocam’da yayımlanan yazının arama sonuçlarında üst sıralarda çıkma ihtimali yüksektir. Bu da hiç silinmeyecek olan yazınızdan blogunuza düzenli trafik akışı anlamına gelir.

- Blog Hocam etkileşimi yüksek, yazılarına çok sayıda yorum gelen bir blogdur. Yayımlanacak yazınıza yapılacak yorumklar ve onlara vereceğiniz cevaplar ile yeni insanlarla etkileşim kurabilir, onları blogunuza çekerken blog yazarlığının en keyifli kısmı olan yorum alma ve cevap vermenin keyfini yaşarsınız.

Gelin Blog Hocam’a misafir olan bloglardan birine nasıl katkı sağladığımı görelim. Aşağıdaki ekran görüntüsü daha önce Blog Hocam’a misafir olan Poyraz Şahin’in Analytics verilerine aittir. Kendisinden rica ettim, o da sağ olsun kırmayıp ekran görüntüsünü aldı ve bana gönderdi. Gördüğünüz gibi Blog Hocam’da yayımladığım misafir yazıdan kısa sürede 678 ziyaretçi gelmiş ve yazı blogda kaldığı için bu sayı artmaya devam etmektedir.

analytics


Misafir Blogculuk Kuralları Nelerdir?


- Yazı sizin tarafından hazırlanmış, özgün bir yazı olmalı. Daha önce başka mecralarda yayımlanmamış olmalı. Yazının konusu aşağıda belirtilen konulardan biri olmalı. Gönderilen misafir yazıların özgünlüğü Copyscape PremiumCopyscape Premium ile kontrol edilmekte ve kopya olduğu tespit edilirse yayımlanmamaktadır.

- Misafir yazılarda kelime veya karakter alt/üst sınırı olmamakla birlikte uzun içerikler tercih sebebidir. Blog Hocam’ın içeriklerini incelediğinizde uzun ve detaylı içerikler olduğunu görürsünüz. Misafir yazılar da Blog Hocam’ın kalite standartlarına uymalıdır.

- Gönderdiğiniz misafir yazıların tüm hakkını Blog Hocam’a vermiş olursunuz. Yazılar Blog Hocam’da dışında başka bir yerde yayımlanamaz. Eğer kendi blogunuzda misafir yazınıza yer vermek isterseniz yazınızın özetini paylaşıp tamamının okunmasını Blog Hocam’da yer alan içeriğinizin urlsine yönlendirebilirsiniz.

- Misafir yazılarınızda kendi blogunuzda bir içeriğe link verebilirsiniz. Ancak affiliate linklere izin verilmez. Okurlara faydalı olacağını düşündüğünüz diğer kaynaklara vereceğiniz linklere ise nofollow etiketi eklenir.

- Yazınızda imla kurallarına dikkat etmeli, özenli bir içerik oluşturmalısınız. Yazınız yazım yanlışları, noktalama işaretleri, dilbilgisi hataları içermemelidir. Yazılarınızı yazarken TDKTDK’dan faydalanmanızı öneririm.

- Blog Hocam’ın düzeni gereği yazılarda yazı ile alakalı en az bir görsel kullanıyoruz. Siz de eğer yazıda konu ile alakalı bir ekran görüntüsü vs. kullanmadıysanız yazıyı gönderirken yanında telif sorunu olmayan bir adet görsel göndermeniz gerekmektedir. Telif sorunu olmayan görsel temin etmek için şuradaki kaynaklara bakabilirsiniz.
Hangi Konularda İçerik Gönderebilirim?


Blog Hocam blog yazarlarına hitap eden eden bir blogdur. Bu nedenle blog yazarlarını ilgilendireceğini düşündüğünüz ve Blog Hocam’da daha önce yayımlanmamış herhangi bir konudaki özgün ve kaliteli içeriği gönderebilirsiniz. Başlıca konularımız şunlardır:

- Blog ipuçları
- Blogger ipuçları
- SEO
- Sosyal medya
- Trafik arttırma
- Para kazanma
- Dijital pazarlama
- Blog araçları

Künye Nedir? Nasıl Yazılır?


Aşağıdaki resimde  gördüğünüz gibi misafir yazıların başında o yazının bir misafir yazı olduğunu belirten ve sitenize bir adet link içeren paragraf yer alır ve tarafımdan oluşturulur.

misafir yazı bilgi


Misafir yazıların en sonuna ise hakkınızda bilgi içeren bir künye kutusu eklenir. Künyede profil resminiz ile kendinizi  okurlara tanıtacağınız bir bölüm vardır. Burada istediğiniz anchor texti kullanarak blogunuza ve sosyal medya hesaplarınızdan birine link verebilirsiniz.

misafir yazı künye


Misafir Yazı Nasıl Gönderilir?


Kurallara uygun olarak oluşturduğunuz içerikleri Word dosyasında bloghocam@gmail.com adresine mail ile gönderebilirsiniz. Mail gönderirken yazıda kullandığınız görselleri eklemeyi unutmayın!

Yazınız incelenip yayımlamaya uygun bulursa size yazınızın ne zaman yayına alınacağını belirten bir cevap gelecektir. Yazınız yayına alındıktan sonra Blog Hocam’ın tüm sosyal medya hesaplarında ve bazı sosyal imleme sitelerinde paylaşılır.

Yayına alınan yazıların yorumlarına abone olarak okurların yazdığı yorumlara cevap vermeniz o yazının verimini arttıracaktır. Yazınıza yorum yapıldığında mail ile bildirim almak için yorum formunun alt köşesindeki “beni bilgilendir” kutucuğuna tıklamanız yeterlidir.

yorum takip


Ben De Size Misafir Olabilirim


Bugüne kadar ben de pek çok bloga misafir oldum fakat seçici davranmadığım için misafir olduğum çoğu blogun kapanması ile birlikte emeklerim de boşa gitti. Bu nedenle aşağıdaki kriterlere uygun bir blogunuz varsa ve tarafımca oluşturulmuş orijinal içerikle beni misafir etmek isterseniz iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz. Kriterler:

- Blog en az 1 yıldır yayında olmalı.
- İçeriği yasal ve özgün olmalı.
- Düzenli olarak güncellenmeli.

Son Olarak


Size fikir vermesi açısından Blog Hocam’da daha önce yayımlanan misafir yazıları incelemek isterseniz Misafir Yazılar kategorisine bakabilirsiniz.

14 yorum:

 1. Bloğum 6 aylık olacak 4 yıllık vardı Ne oldu bende bilmiyorum 😁 uzun aradan sonra kendi çapımızda birşeyler yapmaya çalışıyoruz. 1 yıllık olunca bloğum yani sizin kriterlere uygun olursa 4 göz ile bana misafir gelmenizi beklerim

  YanıtlaSil
 2. Merhaba;
  Ar-Ge & İnovasyon, Girişimcilik ve Devlet Destekleri hakkında yayın yapan www.kobigirisim.net sitemize misafir olursanız çok memnun oluruz. Girişimcilik hikayeniz eminim birçok girişimci adayına ilham verecektir.

  YanıtlaSil
 3. Harika bir sistem..doğrusu bloglar hakkında keyifli içerikleri okumayı ve paylaşmayı seviniriyorum.Şu aşamada bir tane de bloglar üzerine bir blog sayfası açmayı düşünüyorum.Sizce buna girişmeli miyim? Rekabet çok kuvvetli?

  YanıtlaSil
 4. abi ben oyunlarla ilgili blog yazıyorum yardımcı olsan eposta: hasanayaydin27@gmail.com

  YanıtlaSil
 5. merhaba TÜrkiyenin en iyi eğitim platformu olan https://www.kayipsembol.net/ olan sitemize misafir olursanız çok memnun oluruz.

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar,
  Epub formatında ve devamlı güncellenen bir ekitap blogum var. Yaklaşık 3000 kitap yüklü ve arşivimde daha da kitap mevcut. sitenizde hem blogumun tanıtımını hemde kitaplardan alıntılar paylaşmak istiyorum.
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
 7. Çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz teşekkür ederiz. sosyaline.com blogumu ziyaret ederseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 8. network marketing konusunda networkokulu.net adresinde yazıyorum ama burada da yazabilmek isterim

  YanıtlaSil
 9. Harika bir sistem, her konuda bbilgi, ve her kalemden bir fikir... muhteşem

  YanıtlaSil
 10. sayenizde yazılan bütün kalemlerin tanıtımı yapılacak başarılıı

  YanıtlaSil
 11. Sevdiğim kitapları ve filmleri tanıtmak için çıktım bu yola. Henüz çok başındayım, umarım birgün sizi misafir edebilirim :)

  YanıtlaSil
 12. Konuk yazarlık uygulaması gerçekten backlink için oldukça faydalı. SEO içerikler üreterek backlink elde etmek isteyenler için bende blog siteme gönüllü yazarlar arıyorum. İlgilenenler https://makaleplatformu.blogspot.com/p/bize-ulas.html üzerinden iletişime geçebilir.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba her zaman ziyaret ettiğim blog sitesidir. Gerçekte emek veriyorsunuz ve siteyi güncel tutuyorsunuz. Bir gün bende size misafir konuk olmayı isterim. Ben bi blog sitesi kurdum. Amacım çocuklar sıkılmadan ücretsiz bi biçimde evde ya da okulda yazıcıdan çıkarıp etkinlik yapsınlar. Hem öğrensinler hem de eğlensinler. Can ile Çocukların Dünyasına hoş geldiniz. Bu sitenin amacı çocuklarınıza eğlenirken öğretmeyi teşvik etmek amacıyla kurulmuştur. Her zaman ücretsiz biçimde sunulmaktadır. Çocuklar bizim için çok değerlisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sitemi yazmayı unutmuşum heyecandan :) : https://canilecocuklarindunyasi.blogspot.com/

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.