Google Popup Kullanan Siteleri Cezalandıracak

Google, Bloggerlar ve web sitesi sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli bir güncellemesini duyurdu. Yapılan duyuruya göre web sitelerinin ve blogların mobil versiyonlarında ziyaretçiyi rahatsız eden popuplar ve ziyaretçinin izni dışında çalışan benzer uygulamalar var ise Google bu siteleri cezalandırarak aram sonuçlarında daha alt sıralara itecek.

Google resmi blogundan yaptığı duyuruda otomatik açılan popup reklamların mobil kullanıcılara kötü bir deneyim sağladığından ve bu sayfaların özellikle küçük ekranlı mobil cihazlarda problem olacağından bahsetmiş. Kullanıcıların mobil arama deneyimini geliştirmek adına kolay erişilemeyen sayfalarından Google arama sonuçlarında daha alt sıralarda yer alabileceği belirtilmiş.

Bu Güncelleme Ne Anlama Geliyor?

Google açıklamasında şu uygulamaları istemediğini örneklerle belirtmiş:


Google'ın izin vermediği popuplar


1. Kullanıcı siteye girer girmez veya bir süre sonra otomatik olarak içeriği kaplayan popup reklamlar.
2. Kullanıcının ana içeriğe ulaşmak için bir yerlere tıklamasının gerektiği uygulamalar.
3. Kullanıcının içeriğe ulaşmak için sayfayı kaydırmak zorunda kaldığı uygulamalar.

Yani kısaca açıklamak gerekirse, mobil kullanıcıların içeriğe ulaşmak için kapatmak zorunda olduğu reklam, kayıt, üyelik gibi popuplara Google artık sıcak bakmıyor.

Fakat bu güncelleme Google’ın tüm popup kullanan siteleri cezalandıracağı anlamına gelmiyor elbette. Çerez kullanımı ve yaş doğrulaması gibi yasal nedenlerle gösterilen popuplar, kullanıcı adı ve şifre gereken login uygulamaları ve sayfanın tamamını değil de küçük bir kısmını kaplayarak kolayca kapatılabilen bilgilendirme afişlerine izin veriliyor.

Google'ın izin verdiği popuplar


Sonuç Olarak

Popular gerçekten işe yaradığı için çoğu web site sahibi tarafından kullanılan araçlar. Fakat ziyaretçi gözünden bakıldığında da bir sitede en nefret edilen şeylerin başında gelir. Özellikle de o siteyi mobil cihazdan ziyaret ediyorsanız.

Fakaaat şöyle bir çelişkiden de bahsetmeden sonlandırmak istemiyorum. Her zaman kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelim çalışmalar yaptığını, bu güncellemeyi de mobil kullanıcıların arama deneyimini geliştirmeye yönelik çıkardığını söyleyen Google, bundan kısa bir süre önce AdSense için vinyet reklamları kullanıma sunmuştu. Buradan Google’a soruyorum:

Sevgili Google, şimdi bu güncellemeden sonra senin kullanmaya teşvik ettiğin vinyet reklamları kullanan siteleri de cezalandıracak mısın?

49 yorum:

 1. Sürekli bir şeylerin değişmesinden hoşlanmıyorum :(

  YanıtlaSil
 2. Bu sorunun cevabını ben de çok merak ediyorum zira başlığı okuduğumda ilk aklıma gelen bu oldu. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Nedenini açıklama gereği bile duymadan Adsense hesabımı donduran Google:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bazen öyle olabiliyor blogger foruma beklerim http://bloggerforumu.com

   Sil
 4. Bence bu durum iyi bir şey, kendimden örnek vermek istiyorum bir siteye girince sağdan soldan bir şeylerin çıkması beni çok rahatsız ediyor siteden hemen çıkıyorum. Böylece ziyaretçilerde rahatsız edilmemiş olur.

  YanıtlaSil
 5. Kendi raklamları yüzünden ceza vermezler heralde. Bazı aşırıya kaçan reklamlar oluyor. Bence hedef onlardır.

  YanıtlaSil
 6. BENCE GÜZEL BİR UYGULAMA OLMUŞ.. istenmeyen sayfalar hem kotamızı harcıyor hem de zaman kaybına sebep oluyor.

  YanıtlaSil
 7. bilgilendirme için teşekkürler, popup kullanmıyorum ben kendim sinir olduğumdan ama aklımda olsun =)

  YanıtlaSil
 8. Google kendi arasında bir çelişki yaşamış ama doğru olanı yapmış. Kullanıcıların memnuniyeti açısında böyle bir haber, güzel bir şey.

  YanıtlaSil
 9. Hocam paypal kapatıldı. Reklam ödemelerini nasıl alacağız? Bir bilginiz var mı?
  sanalkariyer.blogspot.com

  YanıtlaSil
 10. Bu girince zırt diye açılan ona üye olun buradan takip edin tarzı şeyler değil mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, benimde en nefret ettiğim şey. Siteden direk çıkıyorum o reklamlar yüzünden

   Sil
  2. merhaba bu konu ile ilgisi yok ama bütünüyle kopya içerik olan bir siteden hem adsense reklamlarını kaldırmak hem de siteyi kapattırmak istiyoruz benim ve pek çok bloggerın içeriklerini olduğu gibi kopyalamış bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba? çok eski bir yazıya yazdığım için farketmeden yeniden yazıyorum kusura bakmayın..

   Sil
 11. Bence google kullanıcı deneyimini arttırmaktan çok kendi önünü açmak istemiş. :)

  YanıtlaSil
 12. Uygulama hoşuma gider bir siteye girdiğim zaman pat diye önüme reklam açılması hoşuma gitmiyor hele ki film sitelerin de play butonuna basana kadar bir sürü reklam fışkırıyor ve derhal çıkıyorum.
  Ama google bu özeni kendi çıkarlarını engelleyen bir şey olduğu için dikkate almıştır diye düşünüyorum. :))

  YanıtlaSil
 13. Valla bencede çok iyi olmuş,baksanıza internette düzgünce dolanamıyoruz bile.Film sitelerinden tutun bir çok konuda siteler kökten patlıyor,bu işten ağzı yanan çok olacak..

  YanıtlaSil
 14. Doğru gibi aslında. Ziyaretçinin rahatsız edilmemesi gerek.

  YanıtlaSil
 15. Herkes düşüncelerini yansıtmış ne güzel . Ama bence yazı daha güzel Bilgilendirmeniz için Teşekürler .Umarım her çıkardığı yeniliklerde en üstte olan google bunu neden yaptığını çok iyi düşünmüştur.

  YanıtlaSil
 16. Çok yerinde ve kaliteli bir karar olmuş. Destekleriz!

  YanıtlaSil
 17. Pop-up eklentileri ben de sevemedim bi türlü okuyucuya tokat gibi geliyor,çok yerinde bir karar.

  YanıtlaSil
 18. Çok yerinde bir karar olmuş. Özellikle şu bazı dizi/film sitelerinde reklamlar yüzünden diziyi veya filmi izleyemiyoruz.

  YanıtlaSil
 19. Bi adnense onayı alsam zaten blogum popup reklamlara bakmam daha :)

  YanıtlaSil
 20. konu ile alakası yok ama blogger yerleşim alanı daralmış neden acaba? Gadget'ların bazıları görünmüyor yerleşi,m alanında?

  YanıtlaSil
 21. Bloghocama teşekkürler hemen kaldırıyorum pop-up reklamları.

  YanıtlaSil
 22. Adsense onay zaten zor, dogru durust pop kazandiriyodu onuda engelledi sonunda.

  YanıtlaSil
 23. Oldukça güzel olmuş. Sağdan soldan bir sürü reklam çıkıyordu.

  YanıtlaSil
 24. İyi oldu bu hocam reklam göre göre artık neden siteye girdiğimizi bile unutur olduk. Daha sağlıklı bir web deneyimi yaşayacağız artık.
  Benim reklamsız bloguma da uğramanızı öneririm arkadaşlar: ilgincenteresan.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 25. Pop-up'lar okuyucular için gerçekten büyük dert yerinde bir uygulama olmuş.

  YanıtlaSil
 26. Çok iyi bir karar almış. Bazı siteler para kazanacağım diye bu işi çok abartıyor

  YanıtlaSil
 27. iyi bir karar reklamdan geçilmiyor ortalık

  YanıtlaSil
 28. Hocam,su blogunuza ana sayfada başlıklar h2 etiketiyle gözükürken,yazı başlığınızı tıkladığımızda h1 olması konusunu,yani bunu nasıl yaptığınızı hala anlatmadınız,bu soruyu neden cevaplamıyorsunuz?

  YanıtlaSil
 29. Ben de hiç sevmiyorum tam bir sey okurken popup açilmasini.

  YanıtlaSil
 30. Okuyucu savar etkisi yapan bu popupları bu kadar rahatsız edici miktarda ve şekilde hangi pazarlama mantığı ile koyarlar bilmem. Google iyi yapmış.

  YanıtlaSil
 31. Hocam biliyorum alakasız bir konunun altına yorum yapıyorum ama blogspot kullanıcısıydım kapatıldı herhangi bir nedenle hemde komple hesap kişisel verilerim dahil. Neyse alan adımı özel olarak alıp devam ettim bi yerden başladım. sitem şu www.evdeyalnizim.com blogspottan kurtulup alan almak istiyorum ve taşınmak istiyorum ama linkler değişmeden ve resimler herşey gelsin istiyorum lütfen hocam yardımına ihtiyacım var :(

  YanıtlaSil
 32. Aradığımız şeyi orya buraya yönlendirilmeden bulma devri de diyebiliriz

  YanıtlaSil
 33. İlginç bir durum diyemeyeceğim çünkü google kendisi popup reklam kullanmaya yeni başladı. İnternet dünyası gibi uçsuz bucaksız bir yerde söz sahibi olan her şirket gibi o da kendi çıkarlarını korumaya çalışacaktır. Yani kendi reklam içeriklerinin ön plana çıkması ve kullanılması için elinden geleni yapacaktır. Buna başka türde reklamları hoş karşılamama da dahil tabi ki.

  YanıtlaSil
 34. bu da demek oluyorki pop up kullanmayacağız ben sitemde kullanmıyorum www.semsiyeci.com da

  YanıtlaSil
 35. Çok faydalı bir özellik aslında ama içeriğin bakılabilirliğine zarar verebilir mantıken. Çünkü adam içerik için giriş yapıyor karşısına langur lungur ekranlar çıkıyor.

  YanıtlaSil
 36. Reklamlarla para kazanmaya çalışmak doğal ama her yerde reklam olunca konudan uzaklaşıyorsunuz. Ayrıca google bu çelişkiyi düzeltmeli bence

  YanıtlaSil
 37. Hiç bişey değişmeyecek zaten bütün siteler popup kullanıyor hesap ayni

  YanıtlaSil
 38. Google kendi reklamlarını öne çıkarmak için böyle bir politika uyguluyor olabilir.Ne de olsa her alanda tekel olmak gibi bir gayeleri var.
  Diğer taraftan pop-up bir sitede en sevmediğim kısımların başında geliyor.Bu şekilde bir yaptırım bir çok kirli görüntüyü ortadan kaldıracak.Bizim açımızdan iyi olacaktır.

  YanıtlaSil
 39. Abi bende senin sonda sorduğun soruyu sormak istiyorum acaba bu ceza adsense reklam servisini kullananlarıda etkileyecek mi ?

  YanıtlaSil
 40. İçerik yonunden düşünecek olursak doğru karar sonuçta bu teknik bir dayatma ve siteye asıl giriş nedeni ile çoğu zaman alakasız. Siteden asıl elde edilmek istenenin dışında bir aktivité olduğu google politikalarının da nasıl işlediği bilindiği için normal karşılanabilecek bir durum.

  YanıtlaSil
 41. Bir sey okurken popup açilmasi berbat biyşey...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.